سئو و بازاریابی سئو
 
+ 
نحوه توضیح خدمات سئو به مشتری
 
 

 

چگونه سئو و اهمیت آن را برای مشتریانمان توضیح دهیم؟

علت اهمیت سئو و نحوه توضیح سئو برای مشتریان بدین دلیل است که اکثر مشتریان با این واژه غریبه اند، برخی با این واژه تا حدی آشنا هستند و حتی ممکن است اطلاعات اشتباهی در این زمینه داشته باشند و عده کمی هم کاملا با این قضیه آشنا هستند، و این تفاوت در آگاهی مشتریان، کار شما را برای بازاریابی یا حتی دادن اطلاعات به مشتریان بسیار سخت می کند.
با توجه به اینکه شما هم در زمینه وب و طراحی سایت فعالیت می کنید، حتما با واژه سئو آشنا هستید و احتمالا در مورد سئو  و میزان آشنایی با آن در یکی از دو دسته زیر قرار می گیرید:
  • شما در زمینه سئو متخصص هستید، اما در گرفتن مشتری در زمینه سئو ضعیف هستید و نمی دانید چگونه مشتریان تان را در مورد اهمیت سئو و توضیح در مورد آن قانع کنید.
  • شما در زمینه سئو تخصص کافی ندارید، اما همیشه با سوالات مشتریان در مورد سئو مواجه می شوید و عدم آگاهی شما در این زمینه اصلا خوب نیست.
اگر در هریک از دسته های فوق قرار بگیرید، ما برای شما راهکار داریم، در واقع ما به شما می گوییم که برای هر نوع مشتری سئو را بایستی به چه شکل توضیح داد. در این راستا حتی اگر خودتان هم به خوبی سئو نمی دانید، طی این خبرنامه خواهید فهمید.
در واقع در فروش سئو و خدمات سئو شما با یک چالش روبرو هستید و آن هم این است که مشتریان شما هیچ چیزی در مورد سئو نمی دانند و شما قرار است چیزی را به آنها بفروشید که آنها هیچ اطلاعی در مورد آن ندارند. بنابراین این خبرنامه را تا پایان دنبال کنید تا به جواب هایتان برسید :

برای آشنا نمودن مشتری با سئو اولین و مهم ترین کار این است که اطلاعات پایه بدهید و اطلاعات اساسی بگیرید :

گام اول  : مشتری شما چقدر با اینترنت آشنایی دارد؟ (روانشناسی مشتری)
این به شما کمک خواهد کرد که موقع صحبت در مورد سئو از چه تاکتیکی بایستی استفاده کنید.
اگر مشتری شما با اینترنت و سئو اصلا آشنایی ندارد، کاری که حتما بایستی از آن دوری کنید این است که مشتریتان را با اصطلاحات نا آشنایی از جمله لینک و تگ های مختلف و ... گیج کنید. در این زمینه حتما از تکنیکهای مقایسه استفاده کنید. در این زمینه تکنیکهای کمک کننده استفاده از تکنیک مقایسه کتابخانه ای یا استعاره ماهیگیری است.
برای آشنایی با تکنیک مقایسه کتابخانه ای و استعاره ماهیگیری حتما به مقاله زیر مراجعه کنید:
http://bit.do/cmsmelli5
اگر مشتری شما با اینترنت آشنایی دارد، کاری که حتما بایستی از آن دوری کنید این است که با توضیحاتی بسیار ساده و ابتدایی کاری کنید که شخص احساس کند به وی توهین شده است و حتی ممکن است خود مشتری در مورد اینکه چگونه می توان در اینترنت پیدا شد و یا چیزی را پیدا کرد ایده ای داشته باشد. بنابراین استفاده از اصطلاحاتی همانند نتایج جستجو و لینک ها می تواند مفهوم و نظر را برساند و شما نبایستی از توضیحات زیادی همچون شباهتها و مقایسه ها بطور افراطی استفاده کنید، در این زمینه یک توضیح ساده در مورد اهمیت سئو می تواند کافی باشد.

 
گام دوم : نوع یادگیری مشتریانتان را تعیین کنید.
سه نوع روش مختلف برای یادگیری وجود دارد: زبانی، تصویری و بصورت فیزیکی. شما ممکن است مجبور باشید از ترکیبی از دو یا سه روش مختلف برای توضیح سئو به مشتریان تان استفاده کنید.
اگر مشتری شما یادگیری زبانی را می پسندد، فرآیندی برای ملاقات حضوری یا تلفنی با مشتریان تان در نظر بگیرید.
اگر مشتری شما یادگیری تصویری را می پسندد، این نوع آموزش می تواند به سادگی و از طریق ارسال یک ایمیل حاوی یک جدول یا دیاگرامی در مورد سئو صورت گیرد.
اگر مشتری شما یادگیری فیزیکی یا حضوری را می پسندد، برای وی ترتیب یک جلسه حضوری دهید و روی کامپیوتر همه چیز را به وی نشان و توضیح دهید.

 
گام سوم : سئو را از لحاظ لغتی بشکنید و توضیح دهید...
سئو یا SEO  اختصار عبارت  Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو است و در مورد اهمیت سئو مختصری توضیح دهید:
  • سئو به شما کمک می کند تا وب سایت شما در برخی نتایج در صفحه اول نتایج ظاهر شود.
  •  سئو کمک می کند زمانیکه شخصی در آن زمینه خاص جستجو می کند، وب سایت شما زودتر از دیگران پیدا شود .... (بعد شما لیستی از عباراتی که برای پیدا کردن کسب و کار مشتریتان استفاده می شود، را برای وی مشخص می کنید).
  • سئو کمک می کند تا مردم راحت تر وب سایت تان را پیدا کنند.
گام چهارم : سئو را به دو بخش optimization (بهینه سازی) و authority  (قدرت و خوشنامی) تقسیم کنید.
  • بهینه سازی به یک موتور جستجو اجازه می دهد تا محتوای وب سایت شما خوانده شود و بنابراین موتور های جستجو زمانیکه شخصی برای کلمات کلیدی که شما در سایت تان قرار داده اید جستجو کند، سایت شما ظاهر خواهد شد.
  • مشتری شما همچنین همچنین باید بداند که قدرت/ سابقه و خوشنامی که همگی از معانیAuthority هستند به موتورهای جستجو اعتبار وب سایت شما را نسبت به بقیه نشان می دهد. برای مثال شما می توانید بگویید :

گام نهایی : استفاده از سناریوها، تصاویر، و دیگر مثالها
از راه های دیگر آشنا کردن مشتری شما با مفاهیم سئو عبارتند از:
مشتری را از طریق مفاهیمی که برایش آشناست و مقایسه سئو با آن مفاهیم، با مفهوم سئو آشنا کنید.برای مشتریانی که حافظه تصویری دارند، از تصاویر برای یاد دادن سئو استفاده کنید.برای مشتریانی که به یادگیری حضوری اصرار دارند، بصورت حضوری آموزش دهید و کلیه موارد را بصورت فیزیکی به وی آموزش دهید.
 

امیدواریم با کمک این خبرنامه اگر خودتان در مورد سئو چیزی نمی دانستید، یاد گرفته باشید و یا اگر به دنبال بازاریابی خدمات سئو هستید، با توجه به اینکه موارد مهمی را در این زمینه بایستی رعایت کرد،  این مطلب به شما کمک خوبی کرده باشد.
 برای اطلاعات بیشتر توصیه میکنیم حتما به لینک زیر مراجعه کنید:

چگونه سئو را برای مشتریانتان توضیح دهید